0805L010/24YR
DigiKey Part Number
F11311TR-ND - Tape & Reel (TR)
F11311CT-ND - Cut Tape (CT)
F11311DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805L010/24YR
Description
PTC RESET FUSE 24V 100MA 0805
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 24V 100 mA Ih Surface Mount 0805 (2012 Metric), Concave
Category
Time to Trip
1.5 s
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
1.5 Ohms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
6 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
0805 (2012 Metric), Concave
Voltage - Max
24V
Size / Dimension
0.083" L x 0.053" W (2.10mm x 1.35mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
100 mA
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)
Current - Trip (It)
300 mA
Approval Agency
cURus, TUV
Current - Max
100 A