MP2105DJ-LF-Z
DigiKey Part Number
1589-1871-2-ND - Tape & Reel (TR)
1589-1871-1-ND - Cut Tape (CT)
1589-1871-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MP2105DJ-LF-Z
Description
IC REG BUCK ADJ 800MA TSOT23-5
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 800mA SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Mfr
Voltage - Output (Max)
6V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Output
Part Status
Not For New Designs
Frequency - Switching
1.05MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package
TSOT-23-5
Voltage - Input (Min)
2.5V
Base Product Number
Voltage - Input (Max)
6V