MPL-SE4030-2R2
DigiKey Part Number
1589-MPL-SE4030-2R2TR-ND - Tape & Reel (TR)
1589-MPL-SE4030-2R2CT-ND - Cut Tape (CT)
1589-MPL-SE4030-2R2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPL-SE4030-2R2
Description
FIXED IND 2.2UH 3.9A 30 MOHM SMD
Detailed Description
2.2 µH Semi-Shielded Inductor 3.9 A 30mOhm Nonstandard, 2 Lead
Category
DC Resistance (DCR)
30mOhm
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Series
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
5.5A