NGE18I18-P1J
DigiKey Part Number
1866-NGE18I18-P1J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NGE18I18-P1J
Description
+18V1A;20AWG/150CM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18V 18 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
75mW
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Polarization
Positive Center
Series
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Packaging
Bulk
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Multi-Blade (Sold Separately)
Input Connector
Multi-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC
Size / Dimension
2.17" L x 1.89" W x 1.10" H (55.0mm x 48.0mm x 28.0mm)
Voltage - Output
18V
Approval Agency
CB, CCC, CE, cUL, cULus, cURus, EAC, PSE, TUV, UKCA
Current - Output (Max)
1A
Standard Number
60335-1; 60601-1; 62368-1
Power (Watts)
18 W