LRS-150-48
DigiKey Part Number
1866-3323-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LRS-150-48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 158W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 132 VAC, 170 ~ 264 VAC, 240 ~ 370 VDC Input
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
90%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output
Size / Dimension
6.26" L x 3.82" W x 1.18" H (159.0mm x 97.0mm x 30.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 132 VAC, 170 ~ 264 VAC, 240 ~ 370 VDC
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, TUV
Voltage - Output 1
48V
Current - Output 1
3.3 A