LRS-150-36
DigiKey Part Number
1866-3322-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LRS-150-36
Description
AC/DC CONVERTER 36V 155W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 36V 85 ~ 132 VAC, 170 ~ 264 VAC, 240 ~ 370 VDC Input
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
89%
Packaging
Box
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
6.26" L x 3.82" W x 1.18" H (159.0mm x 97.0mm x 30.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 132 VAC, 170 ~ 264 VAC, 240 ~ 370 VDC
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, TUV
Voltage - Output 1
36V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
4.3 A