HLG-185H-C700B
DigiKey Part Number
1866-2416-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HLG-185H-C700B
Description
LED DRVR CC AC/DC 143-286V 700MA
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
700mA 143 ~ 286V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HLG-185H-C700B Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Power (Watts)
200 W
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Voltage - Isolation
3.75 kV
Series
Dimming
Analog, PWM
Packaging
Box
Features
OTP, OVP, SCP
Part Status
Active
Ratings
IP67
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C
Type
Constant Current
Efficiency
94%
Topology
AC DC Converter
Termination Style
Wire Leads
Number of Outputs
1
Size / Dimension
8.03" L x 2.68" W x 1.53" H (204.0mm x 68.0mm x 38.8mm)
Voltage - Input (Min)
90VAC
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, ENEC, RCM
Voltage - Input (Max)
305VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output
143 ~ 286V
Base Product Number
Current - Output (Max)
700mA