015401.5DRTL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 7 213
Unit Price: R86,06000
Datasheet
1.5 A 125 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Requires Holder, Surface Mount 2-SMD, Square End Block with Holder
015401.5DRTL
DigiKey Part Number
015401.5DRTL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
015401.5DRTL
Description
FUSE BRD MNT 1.5A 125VAC/VDC SMD
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
015401.5DRTL Models
Response Time
Slow Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Melting I²t
3.65
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Color
Black
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.383" L x 0.198" W x 0.150" H (9.73mm x 5.03mm x 3.81mm)
Voltage Rating - AC
125 V
DC Cold Resistance
0.093 Ohms