015401.5DRT
DigiKey Part Number
F1304TR-ND - Tape & Reel (TR)
F1304CT-ND - Cut Tape (CT)
F1304DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
015401.5DRT
Description
FUSE BRD MNT 1.5A 125VAC/VDC SMD
Detailed Description
1.5 A 125 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Requires Holder, Surface Mount 2-SMD, Square End Block with Holder
EDA/CAD Models
015401.5DRT Models
Response Time
Slow Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Melting I²t
3.65
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Color
Tan
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.383" L x 0.198" W x 0.150" H (9.73mm x 5.03mm x 3.81mm)
Voltage Rating - AC
125 V
DC Cold Resistance
0.093 Ohms