CMX1211Z680B-10
DigiKey Part Number
240-3050-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMX1211Z680B-10
Description
CMC 68UH 50A 2LN SMD
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 µH @ 100 kHz 2 Line Common Mode Choke Surface Mount 50A DCR 0.56mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CMX1211Z680B-10 Models
Category
Current Rating (Max)
50A
Manufacturer
Laird-Signal Integrity Products
DC Resistance (DCR) (Max)
0.56mOhm
Series
Voltage Rating - AC
250V
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Power Line
Size / Dimension
1.240" L x 0.984" W (31.50mm x 25.00mm)
Number of Lines
2
Height (Max)
0.748" (19.00mm)
Inductance @ Frequency
68 µH @ 100 kHz