APT1608LSYCK/J3-PRV
DigiKey Part Number
754-1932-2-ND - Tape & Reel (TR)
754-1932-1-ND - Cut Tape (CT)
754-1932-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APT1608LSYCK/J3-PRV
Description
LED YELLOW CLEAR 2SMD
Detailed Description
Yellow 590nm LED Indication - Discrete 1.85V 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
APT1608LSYCK/J3-PRV Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.85V
Mfr
Current - Test
2mA
Series
Wavelength - Peak
590nm
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
0.75mm
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Base Product Number
Lens Size
1.10mm x 0.80mm