IPA50R520CPXKSA1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
STMicroelectronics
In Stock: 327
Unit Price: R36,98000
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 212
Unit Price: R43,52000
Datasheet
Similar
Vishay Siliconix
In Stock: 130
STMicroelectronics
In Stock: 0
Toshiba Semiconductor and Storage
In Stock: 38
In Stock: 0
N-Channel 500 V 7.1A (Tc) 66W (Tc) Through Hole PG-TO220-3-31
IPA50R520CPXKSA1
DigiKey Part Number
IPA50R520CPXKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPA50R520CPXKSA1
Description
MOSFET N-CH 500V 7.1A TO220-FP
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
17 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
680 pF @ 100 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
66W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
500 V
Supplier Device Package
PG-TO220-3-31
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
520mOhm @ 3.8A, 10V