IGW50N60TPXKSA1
DigiKey Part Number
IGW50N60TPXKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IGW50N60TPXKSA1
Description
IGBT TRENCH FS 600V 80A TO247-3
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 600 V 80 A 319.2 W Through Hole PG-TO247-3
Category
Switching Energy
1.53mJ (on), 850µJ (off)
Manufacturer
Infineon Technologies
Input Type
Standard
Series
Gate Charge
249 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
20ns/215ns
Part Status
Last Time Buy
Test Condition
400V, 50A, 7Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector (Ic) (Max)
80 A
Package / Case
TO-247-3
Current - Collector Pulsed (Icm)
150 A
Supplier Device Package
PG-TO247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.8V @ 15V, 50A
Base Product Number
Power - Max
319.2 W