EAST16084GA1
DigiKey Part Number
1080-EAST16084GA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
1080-EAST16084GA1CT-ND - Cut Tape (CT)
1080-EAST16084GA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EAST16084GA1
Description
LED GREEN CLEAR 0603 SMD
Customer Reference
Detailed Description
Green 527.5nm LED Indication - Discrete 3.3V 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
EAST16084GA1 Models
Category
Current - Test
20mA
Active
Wavelength - Dominant
Color
Wavelength - Peak
518nm
Lens Color
Colorless
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max)
0.50mm
Lens Size
1.00mm x 0.80mm
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3.3V