EAST16084BA8
DigiKey Part Number
1080-1562-2-ND - Tape & Reel (TR)
1080-1562-1-ND - Cut Tape (CT)
1080-1562-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EAST16084BA8
Description
LED BLUE CLEAR 2SMD
Customer Reference
Detailed Description
Blue LED Indication - Discrete 2.8V 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EAST16084BA8 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.8V
Mfr
Current - Test
5mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Wavelength - Peak
468nm
Configuration
Standard
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Lens Color
Colorless
Supplier Device Package
Lens Transparency
Clear
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max)
0.50mm
Lens Size
1.00mm x 0.80mm