ZHCS350QTA
DigiKey Part Number
31-ZHCS350QTATR-ND - Tape & Reel (TR)
31-ZHCS350QTACT-ND - Cut Tape (CT)
31-ZHCS350QTADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZHCS350QTA
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 510MA SOD523
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 40 V 510mA Surface Mount SOD-523
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZHCS350QTA Models
Category
Reverse Recovery Time (trr)
1.6 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
12 µA @ 30 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
6pF @ 25V, 1MHz
Part Status
Active
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Mounting Type
Current - Average Rectified (Io)
510mA
Package / Case
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
810 mV @ 350 mA
Supplier Device Package
SOD-523
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction
125°C