EMI0805R-1000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Pulse Electronics
In Stock: 0
Unit Price: R2,13000
Datasheet
Parametric Equivalent
Walsin Technology Corporation
In Stock: 0
Unit Price: R0,12230
Datasheet
KEMET
In Stock: 40
Image for EMI0805R-1000 is not available
EMI0805R-1000
DigiKey Part Number
EMI0805R-1000-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMI0805R-1000
Description
FERRITE BEAD 1 KOHM 0805 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 kOhms @ 100 MHz 1 Ferrite Bead 0805 (2012 Metric) 300mA 350mOhm
Category
Current Rating (Max)
300mA
Manufacturer
Delevan
DC Resistance (DCR) (Max)
350mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Number of Lines
1
Height (Max)
0.043" (1.10mm)
Impedance @ Frequency
1 kOhms @ 100 MHz
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)