THAS600M450AA0C is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 120
Unit Price: R996,88000
Datasheet
60 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors FlatPack 2.45Ohm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C
THA and THAS Thinpack Aluminum Electrolytic Capacitors 5,000 hrs
THAS600M450AA0C
DigiKey Part Number
THAS600M450AA0C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
THAS600M450AA0C
Description
CAP ALUM 60UF 20% 450V FLTPCK TH
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
THAS600M450AA0C Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
600 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.02 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.433" L x 1.000" W (36.40mm x 25.40mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
0.366" (9.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.45Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C