THAS600M450AA1C
DigiKey Part Number
THAS600M450AA1C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
THAS600M450AA1C
Description
CAP ALUM 60UF 20% 450V FLTPCK TH
Detailed Description
60 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors FlatPack 2.45Ohm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
600 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.02 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.433" L x 1.000" W (36.40mm x 25.40mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
0.366" (9.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.45Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C