Image for 24280-31PG-300 is not available
24280-31PG-300
DigiKey Part Number
24280-31PG-300-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
24280-31PG-300
Description
CONN RCPT MALE 31POS GOLD CRIMP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
31 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
24280-31PG-300 Models
Category
Primary Material
Plastic
Mfr
Shell Material
Polyamide (PA), Nylon
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Bulk
Color
Black
Part Status
Active
Ingress Protection
Weathertight
Connector Type
Shielding
Number of Positions
31
Current Rating (Amps)
2.3A
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Rating
600V
Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut, Flange
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C