RGC1D1000D15KKE
DigiKey Part Number
1864-RGC1D1000D15KKE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RGC1D1000D15KKE
Description
1P-SSC-DC IN-DC 1000V 15A 1200VP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Contactor SPST-NO (1 Form A) 15 A 24 ~ 1000V Chassis Mount, DIN Rail Screw Terminal
EDA/CAD Models
RGC1D1000D15KKE Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Output Type
DC
Manufacturer
Carlo Gavazzi Inc.
Load Current
15 A
Series
Voltage - Input
4.5 ~ 32VDC
Packaging
Box
Voltage - Load
24 ~ 1000V