PX0575/20/63 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bulgin
In Stock: 200
Unit Price: R67,73000
Datasheet
Parametric Equivalent
Bulgin
In Stock: 322
Unit Price: R67,73000
Datasheet
In Stock: 134
Qualtek
In Stock: 8 804
Qualtek
In Stock: 11 906
Power Entry Connector Receptacle, Male Blades IEC 320-C14 Panel Mount, Snap-In
Bulgin IEC Connectors Available at Digi-Key
PX0575/20/63
DigiKey Part Number
708-2624-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PX0575/20/63
Description
PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Filter Type
Unfiltered - Commercial
Manufacturer
Accomodates a Fuse
No
Series
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Packaging
Bulk
Termination
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Part Status
Active
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 27.40mm x 19.80mm
Connector Style
IEC 320-C14
Panel Thickness
0.079" (2.00mm)
Connector Type
Receptacle, Male Blades
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Current Rating - Appliance Inlet
10A
Approval Agency
CCC, CSA, ENEC, UL, VDE
Voltage Rating - Appliance Inlet
250VAC