PX0575/30/63
DigiKey Part Number
708-2625-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PX0575/30/63
Detailed Description
Power Entry Connector Receptacle, Male Blades IEC 320-C14 Panel Mount, Snap-In
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PX0575/30/63 Models
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Termination
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 27.40mm x 19.80mm
Connector Style
IEC 320-C14
Panel Thickness
0.118" (3.00mm)
Current Rating - Appliance Inlet
10A
Approval Agency
CCC, CSA, ENEC, UL, VDE
Voltage Rating - Appliance Inlet
250VAC