WS5M1001J
DigiKey Part Number
WS5M1001JCT-ND - Cut Tape (CT)
WS5M1001JTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WS5M1001J
Description
RES 1K OHM 5% 5W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 kOhms ±5% 5W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety Wirewound
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WS5M1001J Models
Category
Features
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)