SRR6028-101Y is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Pulse Electronics
In Stock: 0
Unit Price: R21,76000
Datasheet
Direct
Pulse Electronics
In Stock: 0
Unit Price: R10,21233
Datasheet
Similar
Würth Elektronik
Similar
100 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 580 mA 500mOhm Max Nonstandard
SRR6028-101Y
DigiKey Part Number
118-SRR6028-101YTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRR6028-101YCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRR6028-101YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR6028-101Y
Description
FIXED IND 100UH 580MA 500 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SRR6028-101Y Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
500mOhm Max
Series
Q @ Freq
8.5 @ 796kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
14MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.268" L x 0.268" W (6.80mm x 6.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
550mA