SRP7030-6R8M | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SRP7030-6R8M |
Description | FIXED IND 6.8UH 4.5A 60 MOHM SMD |
Customer Reference | |
Detailed Description | 6.8 µH Shielded Inductor 4.5 A 60mOhm Max Nonstandard |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SRP7030-6R8M Models |
Category | Shielding Shielded |
Mfr | DC Resistance (DCR) 60mOhm Max |
Series | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Inductance Frequency - Test 100 kHz |
Part Status Last Time Buy | Mounting Type Surface Mount |
Material - Core | Package / Case Nonstandard |
Inductance | Size / Dimension 0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.126" (3.20mm) |
Current Rating (Amps) | Base Product Number |
Current - Saturation (Isat) 6A |