SRP1265C-8R2M
DigiKey Part Number
118-SRP1265C-8R2MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRP1265C-8R2MCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP1265C-8R2M
Description
FIXED IND 8.2UH 13A 15.5 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
8.2 µH Shielded Inductor 13 A 15.5mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
15.5mOhm Max
Series
Q @ Freq
20 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant
13MHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.531" L x 0.496" W (13.50mm x 12.60mm)
Current - Saturation (Isat)
22A
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)