SRP1265CC-8R2M
DigiKey Part Number
118-SRP1265CC-8R2MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRP1265CC-8R2MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRP1265CC-8R2MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP1265CC-8R2M
Description
FIXED IND 8.2UH 13A 15.5 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8.2 µH Shielded Wirewound Inductor 13 A 15.5mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
22A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
15.5mOhm Max
Frequency - Self Resonant
11MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.531" L x 0.492" W (13.50mm x 12.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)