SRP1245A-1R0M
DigiKey Part Number
SRP1245A-1R0MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRP1245A-1R0MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRP1245A-1R0MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP1245A-1R0M
Description
FIXED IND 1UH 29A 2.5 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 29 A 2.5mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRP1245A-1R0M Models
Category
DC Resistance (DCR)
2.5mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
20 @ 100kHz
Series
Frequency - Self Resonant
40MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.531" L x 0.492" W (13.50mm x 12.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)
Current - Saturation (Isat)
50A