CSAB1250A-1R0M
DigiKey Part Number
4044-CSAB1250A-1R0MTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-CSAB1250A-1R0MCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-CSAB1250A-1R0MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSAB1250A-1R0M
Description
FIXED IND 1UH 25.5A 2.2 MOHM SMD
Detailed Description
1 µH Shielded Molded Inductor 25.5 A 2.2mOhm Max 2-SMD Low DCR, Low Loss
EDA/CAD Models
CSAB1250A-1R0M Models
DC Resistance (DCR)
2.2mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
1250
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.543" L x 0.496" W (13.80mm x 12.60mm)
Current - Saturation (Isat)
37A
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)