CG0603MLA-5.5ME
DigiKey Part Number
CG0603MLA-5.5METR-ND - Tape & Reel (TR)
CG0603MLA-5.5MECT-ND - Cut Tape (CT)
CG0603MLA-5.5MEDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CG0603MLA-5.5ME
Description
VARISTOR 13V 30A 0603
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
13 V 30 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CG0603MLA-5.5ME Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Varistor Voltage (Max)
18 V
Manufacturer
Bourns Inc.
Current - Surge
30 A
Series
Energy
0.1J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
270 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
4 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
5.5 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
8 V
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
13 V