CG0603MLA-26KE
DigiKey Part Number
CG0603MLA-26KETR-ND - Tape & Reel (TR)
CG0603MLA-26KECT-ND - Cut Tape (CT)
CG0603MLA-26KEDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CG0603MLA-26KE
Description
VARISTOR 37V 30A 0603
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
37 V 30 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CG0603MLA-26KE Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Varistor Voltage (Max)
42 V
Manufacturer
Bourns Inc.
Current - Surge
30 A
Series
Energy
0.1J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
100 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
20 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
26 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
32 V
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
37 V