nRF24L01 Modules: First Step into Wireless Transceiving
2023-11-03 | By Antonio Velasco
License: Public Domain
Weather Station
What is the nRF24L01?
The nRF24L01 module is a component that allows for wireless communication between two separate Arduino boards. It utilizes the NRF24 radio transceiver and, on a PCB, attaches to an antenna to create a functioning radio transceiver. It uses a 2.4 GHz band and baud rates of 250 kilobits per second, 1 megabit per second, and 2 megabits per second. It typically performs best at a range of up to 50m, but with low interference, it can possibly go much further. I’ve been able to have it work outside of my dorm while having the receiver inside.
How to utilize the nRF24L01
Pinout
It’s important to note that VCC should be connected to the 3.3V pin on the Arduino and not the 5V, as its operating voltage is 1.9-3.6V. Although the module does operate with 3.3V, it works with 5V logic and still allows us to connect it with the Arduino.
Rover
PCB
Conclusion
Mfr Part # NRF24L01P-MODULE-PCB
KIT EVAL NRF24L01+ PCB ANTENNA
Nordic Semiconductor ASA
R474,47
View More Details
Mfr Part # NRF24L01
IC RF TXRX ISM>1GHZ 20QFN