DRM-24V120W1PN
DigiKey Part Number
1145-1194-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRM-24V120W1PN
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 120W
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 5A
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DRM-24V120W1PN Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Show Empty Attributes
Category
Power (Watts)
120W
Manufacturer
Delta Electronics
Voltage - Isolation
4.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Efficiency
92.8%
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Input Type
AC
Features
IP20, Universal Input
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.60" L x 1.57" W x 4.88" H (117.0mm x 40.0mm x 124.0mm)
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CE, CSA, cULus, cURus
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
Current - Output (Max)
5A