CPD250-4530G
DigiKey Part Number
179-2281-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPD250-4530G
Description
DC/DC CNVRTR 5V 3.3V +/-12V 250W
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 4 Output 5V 3.3V 12V -12V 40A, 40A, 5.5A, 2A 75V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CPD250-4530G Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Show Empty Attributes
Category
Voltage - Output 3
12V
Manufacturer
Bel Power Solutions
Voltage - Output 4
-12V
Series
Current - Output (Max)
40A, 40A, 5.5A, 2A
Packaging
Bulk
Power (Watts)
250W
Part Status
Active
Applications
ITE (Commercial)
Type
Enclosed
Efficiency
82.2%
Voltage - Input (Min)
36V
Mounting Type
Compact PCI®
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
6.40" L x 1.60" W x 5.07" H (162.5mm x 40.6mm x 128.7mm)
Number of Outputs
4
Approval Agency
CE, CSA, cUL, EN, TUV, UL
Voltage - Output 1
5V
Base Product Number
Voltage - Output 2
3.3V