B40SR12424A
DigiKey Part Number
941-1650-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B40SR12424A
Description
DC/DC CONVERTER 12.4V 300W
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 12.4V 24A 60V Input
Datasheet
 Datasheet
Product Attributes
Filter Similar Products
Show Empty Attributes
Category
Current - Output (Max)
24A
Manufacturer
Delta Electronics
Power (Watts)
300W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Efficiency
88.8%
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Min)
18V
Size / Dimension
7.48" L x 2.99" W x 1.69" H (190.0mm x 76.0mm x 43.0mm)
Voltage - Input (Max)
60V
Approval Agency
CE, UL
Number of Outputs
1
Base Product Number
Voltage - Output 1
12.4V