Z8F6081AN024XK
DigiKey Part Number
269-4883-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Z8F6081AN024XK
Description
IC MCU 8BIT 60KB FLASH 44QFP
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
eZ8 Z8 Encore! XP® Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 60KB (60K x 8) FLASH 44-LQFP (10x10)
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
3.75K x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 10x12b; D/A 1x12b
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
eZ8
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
8-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
24MHz