EZ80F93AZ020SG is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Zilog
In Stock: 109
Unit Price: R164,59000
Datasheet
eZ80 eZ80® Acclaim!® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 64KB (64K x 8) FLASH
100-QFP
EZ80F93AZ020SG
DigiKey Part Number
269-3874-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EZ80F93AZ020SG
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 100LQFP
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
EZ80F93AZ020SG Models
Category
Number of I/O
24
Mfr
Program Memory Size
Series
Program Memory Type
FLASH
Packaging
Tray
RAM Size
4K x 8
Part Status
Not For New Designs
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
eZ80
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Core Size
8-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
20MHz