PCCG-SLA6V300
DigiKey Part Number
2059-PCCG-SLA6V300-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCCG-SLA6V300
Description
BATT CHARGER DESKTOP 7V 300MA
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Desktop Battery Charger 7V 300mA 6V
Category
Charge Current - Max
300mA
Manufacturer
ZEUS Battery Products
Charge Time
8 Hrs
Packaging
Bulk
Voltage - Input
90 ~ 264VAC
Part Status
Active
Power - Max
10W
Type
Desktop
Size / Dimension
3.19" L x 2.01" W x 1.10" H (81.00mm x 51.00mm x 28.00mm)
Battery Chemistry
Lead Acid
Mounting Type
Desktop
Battery Cell Size
6V
Termination Style
Alligator Clips
Number of Cells
1
Features
LED Indicator
Voltage - Nominal
7V
Operating Temperature
-10°C ~ 40°C