SLX3R8L5050511
DigiKey Part Number
5011-SLX3R8L5050511TR-ND - Tape & Reel (TR)
5011-SLX3R8L5050511CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLX3R8L5050511
Description
CAP LITHIUM HYB 5F 3.8V 5*11
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 F (EDLC) Supercapacitor 3.8 V Radial, Can 1.5Ohm @ 1kHz 1000 Hrs @ 85°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Manufacturer
Ymin
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
5 F
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
3.8 V
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.5Ohm @ 1kHz