SDS2R7L1050512
DigiKey Part Number
5011-SDS2R7L1050512-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDS2R7L1050512
Description
2.7V1F D 5MM* L 12MM
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 F (EDLC) Supercapacitor 2.7 V Radial, Can 400mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 70°C
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 70°C
Manufacturer
Ymin
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bag
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
1 F
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Voltage - Rated
2.7 V
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
400mOhm @ 1kHz