SMD1812B125TF/33
DigiKey Part Number
13-SMD1812B125TF/33TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-SMD1812B125TF/33CT-ND - Cut Tape (CT)
13-SMD1812B125TF/33DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMD1812B125TF/33
Description
PPTC 1812 33V 1.25A 0.5W
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 33V 1.25 A Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric), Concave
Category
Time to Trip
400 ms
Manufacturer
YAGEO
Resistance - Initial (Ri) (Min)
20 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
140 mOhms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Polymeric
Package / Case
1812 (4532 Metric), Concave
Voltage - Max
33V
Size / Dimension
0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
1.25 A
Thickness (Max)
0.063" (1.60mm)
Current - Trip (It)
2.5 A
Approval Agency
cUL, TUV, UL
Current - Max
100 A