RE1206FRE07200RL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
YAGEO
In Stock: 0
Unit Price: R0,39705
Datasheet
Direct
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Unit Price: R0,46050
Datasheet
Similar
Vishay Dale
Similar
Stackpole Electronics Inc
200 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thick Film
RE1206FRE07200RL
DigiKey Part Number
RE1206FRE07200RL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RE1206FRE07200RL
Description
RES SMD 200 OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RE1206FRE07200RL Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)