5.0SMDJ180A/TR13 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 0
Unit Price: R6,24140
Datasheet
292V Clamp 17.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB
5.0SMDJ180A/TR13
DigiKey Part Number
13-5.0SMDJ180A/TR13TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-5.0SMDJ180A/TR13CT-ND - Cut Tape (CT)
13-5.0SMDJ180A/TR13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5.0SMDJ180A/TR13
Description
TVS DIODE 180VWM 292VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
17.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
180V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
201V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
292V