UCP225PS48
DigiKey Part Number
1470-3958-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCP225PS48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 150W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 264 VAC Input
Category
Applications
ITE (Commercial), Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
92%
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Obsolete
Features
Adjustable Output, Load Sharing, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
5.00" L x 3.12" W x 1.18" H (127.0mm x 79.2mm x 29.2mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CE
Voltage - Output 1
48V
Standard Number
Current - Output 1
3.1 A