SDS60UT05
DigiKey Part Number
1470-2219-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDS60UT05
Description
AC/DC CONVERTER 5V 12V -12V 60W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 3 Output 5V 12V -12V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Current - Output 3
800 mA
Mfr
Power (Watts)
Packaging
Box
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
80%
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
3
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
5V
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.20" H (127.0mm x 76.2mm x 30.5mm)
Voltage - Output 2
12V
Standard Number
Voltage - Output 3
-12V
Minimum Load Required
Yes
Current - Output 1
6 A
Base Product Number
Current - Output 2
3 A