SDS150PS48B
DigiKey Part Number
SDS150PS48B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDS150PS48B
Description
AC/DC CONVERTER 48V 150W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 90 ~ 264 VAC Input
Voltage - Isolation
3000 V
Series
Efficiency
88%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
Number of Outputs
1
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.40" H (127.0mm x 76.2mm x 35.6mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
cUL
Voltage - Output 1
48V
Standard Number
Current - Output 1
3.13 A