SDS120PS24B
DigiKey Part Number
SDS120PS24B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDS120PS24B
Description
AC/DC CONVERTER 24V 120W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 90 ~ 264 VAC Input
Voltage - Isolation
3000 V
Series
Efficiency
80%
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
1
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Standard Number
Voltage - Output 1
24V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
5 A