PBL500PS12B
DigiKey Part Number
1470-PBL500PS12B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PBL500PS12B
Description
AC/DC CONVERTER 12V 250W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 80 ~ 264 VAC Input
Category
Applications
Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
90%
Packaging
Box
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
7.10" L x 4.00" W x 1.56" H (180.3mm x 101.6mm x 39.6mm)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, TUV, UL
Voltage - Output 1
12V
Standard Number
Current - Output 1
20.83 A