JHM1512S12
DigiKey Part Number
1470-2816-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JHM1512S12
Description
DC DC CONVERTER 12V 15W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 1.25A 9V - 18V Input
Category
Power (Watts)
15 W
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Applications
Medical
Packaging
Tube
Features
OCP, OVP, SCP, UVLO
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C
Type
Isolated Module
Efficiency
86%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Max)
18V
Size / Dimension
1.60" L x 1.00" W x 0.40" H (40.6mm x 25.4mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
1.25A